CO TRENUJEMY

W Copacabana TORUŃ doskonalimy tajniki Brazylijskiego
Jiu-Jitsu
, Grapplingu, Submission Fightingu z elementami zapasów.

Przejście gardy Ashi-Garami, dźwignie na nogi, bjj toruń
CO TO JEST BJJ?

Brazylijskie jiu-jitsu (inaczej BJJ lub Gracie Jiu-Jitsu) to sport walki wywodzący się z Brazylii jako mieszanka ju-jitsu, judo i zapasów. BJJ to walka głównie w parterze, koncentrująca się na pojedynku z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest sprowadzenie go do parteru, unieruchomienie (przejęcie nad nim kontroli) oraz w umiejętny sposób zakończenie walki poprzez poddanie go za pomocą dźwigni lub duszeń. W efekcie nasz przeciwnik poddaje się w wyniku zadanego mu bólu (dźwignia) lub utraty przytomności (duszenie).

Walka w BJJ rozpoczyna się w stójce, która nie trwa (i nie powinna trwać) zbyt długo, ponieważ w tym sporcie walki dążymy do obalenia przeciwnika i zastosowania na nim techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia. BJJ to również walka w zwarciu, co jest dodatkowym utrudnieniem dla przeciwnika w wykonywaniu uderzeń. Głównie natomiast walczymy w parterze.

 

BJJ TO NIE TYLKO SPORT, TO RÓWNIEŻ STYL ŻYCIA

#BjjLifestyle

Wyróżnić możemy dwie podstawowe formuły walki w BJJ, a mianowicie:

  • walka w kimonie (gi),
  • walka bez kimon (no-gi).

W naszym klubie sportów walki rozwijamy u zawodników obie formuły – głównie rozpoczynając przygodę nowego zawodnika (który nie miał wcześniej styczności z BJJ lub innym sportem walki) od walki no-gi (submission fighting), po pewnym czasie wdrażając u niego walkę w gi. Jest to dobra praktyka zaznajomienia go z podstawami walki m.in. garda, dosiad, podstawowe dźwignie, duszenia, techniki oswobadzania się z chwytów przeciwnika, kontrola, aby przejść do trudniejszej (jednak jakże satysfakcjonującej!) walki w gi, gdzie skupiamy się przede wszystkim na wykorzystaniu kimon tj. obalenia poprzez umiejętne „szarpnięcie” kimonem przeciwnika, trudniejsze dźwignie. Młodzież i dorośli w grupie początkującej BJJ ćwiczą 2 razy w tygodniu no-gi (bez kimon), a gdy osiągają odpowiedni poziom mogą uczęszczać na zajęcia nawet 5 razy w tygodniu chodząc na zajęcia z no-gi oraz gi. Do tego dochodzą tzw. wolne maty, gdzie chętni dodatkowo spotykają się, by podrillować, stoczyć ze sobą luźne walki, poćwiczyć do zbliżających się zawodów BJJ.

W Brazylijskim Jiu-Jitsu występuje podział na pasy ze względu na stopnie. To właśnie po pasie przewiązanym przez kimono zawodnika możesz poznać, na jakim etapie zaawansowania się znajduje – pas oddaje zarówno jego umiejętności, jak i lata spędzone, przepracowane na macie. Na całym świecie, w BJJ, obowiązują pasy, takie jak: biały, niebieski, purpurowy, brązowy oraz czarny. Wymienione one zostały w kolejności od początkującego do najbardziej zaawansowanego zawodnika. Niektóre szkoły (w tym Copacabana Toruń) umieszczają na pasach pomocniczy podział w postaci tzw. belek – jest to biała taśma naklejona na specjalny pagon na pasie (można zdobyć każdorazowo 4 belki pomiędzy pasami). Pasy oraz belki przyznaje zawodnikom ich trener prowadzący, który na co dzień obserwuje postępy i zaangażowanie swoich podopiecznych. Uroczystość nominacji zazwyczaj odbywa się raz lub dwa razy do roku. Pasy oraz belki oprócz spełniania funkcji informacyjnej o poziomie umiejętności zawodnika, która później wykorzystywana jest również podczas zawodów (tj. białe pasy rywalizują z białymi, purpurowe z purpurowymi itd.) jest również fajną formą motywowania zawodników do dalszej pracy. Pasy (oprócz wygranych walk na zawodach) są poniekąd uwieńczeniem naszych starań oraz wieloletnie wylanych potów i łez na macie.

BJJ jako dobry system samoobrony?

W sportowej odmianie BJJ nie stosuje się uderzeń (kopanie, ciosy z pięści, łokci itp. są niedozwolone). Jednak w swoich korzeniach, za sprawą rodziny Gracie (która słynęła z rzucania wyzwań innym stylom) BJJ zasłynęło jako najskuteczniejszy system w walce 1 vs 1. Największy rozgłos BJJ dał pokaz umiejętności Royce’a Gracie, który zwyciężył pierwsze gale UFC, mierząc się w turnieju z przedstawicielami różnych systemów walki jak karate, sumo, kickboxing, sumo, catch-wrestling, boks, judo, muay thai, taekwondo, zapasy. W tej sztuce walki opieramy się głównie na kontroli dystansu, kontroli przeciwnika, dźwigniach, duszeniach, obaleniach, chwytach, gardzie jako pozycji bezpiecznej (wyjściowej) – która też często służy do pasywnej obrony – presji, dźwigniach, duszeniach, ale również na utrzymywaniu dystansu w stójce lub jego skracaniu. Naszym celem jest unieruchomienie przeciwnika, skuteczna obrona i zablokowanie jego ataku (najlepiej trwałe, kończące walkę). 

Cały system walki Gracie Jiu-Jitsu jest idealną sztuką walki do samoobrony, gdzie ja, jako osoba atakowana chcę się jedynie skutecznie obronić, odeprzeć atak, niekoniecznie wyrządzając agresorowi trwały uszczerbek na zdrowiu. Znając tajniki BJJ będziemy wiedzieć, jak z sukcesem wyswobodzić się z uchwytu przeciwnika, skontrolować, unieruchomić go i pokonać nie robiąc mu znaczącej krzywdy.

Główną zaletą BJJ jest fakt, że dzięki odpowiedniej strategii i technice zawodnik mniejszy i słabszy fizycznie może pokonać dużo większego przeciwnika.

Czy Brazylijskie Jiu-Jitsu
to dobry sport dla dzieci?

Jak najbardziej! Tak jak już wcześniej zostało to napisane – BJJ jest sportem stosunkowo bezpiecznym i mało kontuzyjnym. Jeśli Twoje dziecko chce trenować sporty walki to BJJ będzie idealnym rozwiązaniem (dziecko będzie trenowało sporty walki, a rodzic będzie spokojny o jego zdrowie). Jeśli treningi i zgłębianie tajników wiedzy rozpoczniemy już od najmłodszych lat (w Copacabana Toruń przyjmujemy na zajęcia dzieci już od 4 roku życia) istnieje wielkie prawdopodobieństwo dużych sukcesów sportowych zarówno na zawodach wojewódzkich, jak i w późniejszym okresie życia tych światowych. 

Zajęcia BJJ dla dzieci w Toruniu to duża ilość gier i zabaw z elementami sztuk walki, poprzez które uczą się samodyscypliny i pracy w grupie z rówieśnikami. Zajęcia mają na celu rozwijanie sprawności, najważniejszych cech motorycznych u dzieci oraz budowanie prawidłowych prozdrowotnych nawyków. Sztuki walki to również nauka zdrowej rywalizacji, zaciętości w działaniu, działania fair-play, pokonywania swoich ograniczeń zarówno fizycznych, jak i tych psychicznych. To dobra socjalizacja, nauka współpracy, a także nowe znajomości, przyjaźnie i fajna odskocznia od spędzania wolnego czasu przed komputerem. To, co jest wielką wartością dodaną treningów dzieci w Copacabana Team Toruń to pełne zaangażowanie trenerów w ich rozwój (po dwóch mentorów na każde zajęcia grupowe dzieci). Dzieciaki, tak samo jak dorośli, mają możliwość ćwiczyć w kimonach oraz zostają nagradzani za swoje postępy mianowaniem na wyższe pasy. Jeżdżą również na zawody, aby sprawdzić siebie i zdobyte na macie umiejętności (nie każdy klub przygotowuje podopiecznych pod zawody, zgłaszając je na nie i uczestnicząc w nich jako wsparcie trenerskie podczas walk najmłodszych).

MMA czy BJJ?

Każdy sport ma swoich zwolenników, miłośników i przeciwników. Nie ma tutaj dobrej odpowiedzi. My jako klub sportowy BJJ w Toruniu oczywiście jesteśmy pasjonatami brazylijskiego jiu-jitsu, tworząc zgraną ekipę „freaków” zarażających się na co dzień pasją i miłością do tego sportu, którego w pełni nie da się odkryć przez całe swoje życie (wciąż można coś zmieniać, ulepszać, odkrywać nowe możliwości, czerpać inspiracje od masterów). Każdy lubi co innego i każdemu różne rzeczy w duszy grają.

Na pewno za BJJ przemawia to, iż zyskało popularność ze względu na swoją skuteczność, którą udowodniło wielu zawodników właśnie mieszanych sztuk walki i wspomniana wcześniej rodzina Gracie. Duży wpływ na jego popularność ma również wysoki stopień bezpieczeństwa dla trenujących oraz pozytywny wpływ dla naszego zdrowia. Brazylijskie Jiu-Jitsu jest mniej kontuzyjne niż MMA zarówno na treningach, jak i zawodach. BJJ trenować możemy dla rekreacji, dla poprawy koordynacji ruchowej, zwiększenia swojej siły, pewności siebie – bez większej obawy o wybite zęby czy limo pod okiem. Nawet światowe gwiazdy kina akcji i show-biznesu, takie jak: Jason Statham, Chuck Norris, Ed O’Neil (Al Bundy), Keanu Reeves (Neo z Matrixa), Henry Cavil (Superman) czy Demi Lovato trenują ten sport – jakże skuteczny i niezagrażający w znacznym stopniu ich zdrowiu i codziennej prezencji.

Co z zawodnikami MMA?

Oczywiście zawodnicy trenujący mieszane sztuki walki, gdzie ciosy są jak najbardziej dozwolone, również pielęgnują sztukę walki, jaką jest BJJ. Właściwie każdy zawodnik klubu MMA trenuje na co dzień również brazylijskie jiu-jitsu, a większość topowych zawodników MMA to czarne lub przynajmniej brązowe, purpurowe pasy BJJ. Osoba, która walczy głównie w stójce, powinna znać minimum podstaw walki w parterze, bowiem musi być przygotowana na ewentualnie obalenie przez przeciwnika (sprowadzenie do walki w parterze), a tym samym powinna potrafić obronić się, bądź nawet zdominować w tej pozycji rywala. Jeśli dana osoba przygotowuje się do zawodów, szczególnie tych na wyższym np. krajowym lub światowym poziomie, powinna być godnym przeciwnikiem zarówno w stójce, jak i w parterze.

Dlaczego warto wybrać klub T.A.S.W. sekcje Copacabana Toruń?

Brazylijskie Jiu-Jitsu w Toruniu reprezentujemy pod barwami jednej z najlepszych drużyn w naszym kraju – Copacabana Team, której głównym trenerem jest Braulio Estima, wielokrotny mistrz świata. Klub zasila pięciu trenerów z wieloletnim doświadczeniem na macie (nie tylko w BJJ, ale również Ju-Jitsu i Judo) oraz międzynarodowymi sukcesami. 

W Copacabana Toruń przygotowujemy zawodników pod zawody, organizując dodatkowe „wolne maty” w weekend, aby zachować ciągłość treningów i doszlifować indywidualnie ze startującym zawodnikiem jego słabsze strony. Każdorazowo trenerzy wybierają się z zawodnikami na zawody, wspierając ich mentalnie oraz technicznie w trakcie walk. Panuje u nas przyjazna atmosfera, lubimy celebrować wspólnie sukcesy, jak i motywować się po przegranych pojedynkach. Często organizujemy bądź wybieramy się wspólnie na seminaria, na których uczymy się nowych technik – przedstawianych przez gościnne czarne pasy – oraz integrujemy się / wymieniamy doświadczeniami / próbujemy swoich sił w walce z zawodnikami innych klubów w województwie kujawsko-pomorskim, ale nie tylko – również z całej Polski. 

Posiadamy aż trzy grupy dedykowane dzieciom. W zależności od wieku, ale finalnie również wagi, wzrostu, czy siły. W Copacabana Toruń mamy grupę BJJ dzieci 4-6 lat, 6-10 lat oraz 10-14 lat. Wspieramy trenujące rodziny, oferując ulgę rodzinną w postaci niższej ceny, gdy trenuje u nas rodzeństwo bądź rodzic(e) w grupie dla dorosłych, a ich dziecko bądź dzieci w grupie kids.
Oferujemy treningi personalne – spytaj o dostępność naszych trenerów, aby spotkać się z nimi na macie.

ZACZNIJ TRENINGI JUż DZIś
Trener Jakub Huczuk jiu-jitsu